The Shure SLXD24D/B58 Dual Channel Digital Wireless Microphone System delivers professional-grade, crystal-clear 24-bit/48 kHz digital audio with a robust 44 MHz tuning bandwidth supporting up to 32 compatible systems. Featuring two SLXD2 handheld transmitters with legendary Beta 58A capsules and a dual-channel SLXD4D rack-mount receiver, it offers effortless IR sync, up to 8 hours of battery life with AA batteries or optional rechargeable packs, and a rugged design built for seamless performance in any high-demand environment.
| ASIN | B084ZBPFRH |
| Antenna Location | Karaoke |
| Audible Noise | 120 Decibels |
| Audio Sensitivity | 120 Decibels |
| Best Sellers Rank | #16,857 in Musical Instruments ( See Top 100 in Musical Instruments ) #221 in Handheld Wireless Microphones & Systems |
| Brand | Shure |
| Built-In Media | (2) SLXD2 handheld transmitter with Beta 58A cardioid dynamic microphone capsules and (1) SLXD4D dual-channel receiver, with antenna and rackmount accessories, (2) zippered bag and (4) AA batteries |
| Color | Black |
| Compatible Devices | Personal Computer, Audio Interface, Mixing Console |
| Connectivity Technology | Digital Wireless |
| Connector Type | Wireless |
| Customer Reviews | 4.3 out of 5 stars 17 Reviews |
| Enclosure Material | Stainless Steel |
| External Testing Certification | Não Aplicável |
| Frequency Range | 20 hz 20 khz |
| Frequency Response | 20 KHz |
| Hardware Platform | Television |
| Impedance | 600 Ohms |