The Seismic Audio SAXLP-12A is a powered 12" line array speaker featuring dual compression drivers and delivering 300 Watts RMS (600 Watts peak) of powerful, clear sound. Designed with a durable metal and polypropylene enclosure, it supports app and voice control for modern convenience. Ideal for professional sound reinforcement, this compact speaker mounts easily on tabletops and ensures your audio stands out in any setting.
| ASIN | B00ZUZUA7I |
| Antenna Location | Compression |
| Best Sellers Rank | #208,771 in Musical Instruments ( See Top 100 in Musical Instruments ) #511 in Powered Speaker Cabinets |
| Brand | Seismic Audio |
| Connectivity Technology | XLR |
| Control Method | App, Voice |
| Customer Reviews | 5.0 out of 5 stars 3 Reviews |
| Enclosure Material | Metal, Polypropylene, Silk |
| Global Trade Identification Number | 00847861027674 |
| Impedance | 8 Ohms |
| Is Waterproof | FALSE |
| Item Dimensions D x W x H | 22"D x 18"W x 28"H |
| Manufacturer | Seismic Audio Speakers, Inc. |
| Material | Metal, Polypropylene , Silk |
| Model Name | SAXLP 12A |